Dbałość o higienę, szczególna ostrożność i właściwa ochrona stanowią fundament wspólnego bezpieczeństwa i zdrowia. Świadomość zagrożenia mobilizuje do odpowiedzialności i działania, które opiera się na ograniczeniu rozprzestrzeniania się w naszym otoczeniu groźnych patogenów i wirusów. Dostępne metody zapobiegawcze, takie jak mycie, dezynfekcja i sterylizacja, przyczyniają się do zahamowania ich rozwoju. Jakie są różnice między nimi?
Mycie to zasadniczy element higieny i pierwszy krok pozwalający usunąć zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchniach, przedmiotach i dłoniach. To metoda, której skuteczność uzależniona jest od zachowania odpowiednich zasad, na które wpływają: częstotliwość, właściwości produktu myjącego, czas mycia oraz precyzja ruchów.
Jeśli chodzi o mycie rąk – możesz zrobić to skutecznie przy pomocy wody i mydła lub wybranego żelu czy płynu antybakteryjnego przez co najmniej 30 sekund.
Dezynfekcja ma na celu zabicie drobnoustrojów i prowadzi do znaczącego zredukowaniu ich ilości. Ta metoda uniemożliwia transmisję patogenów. Prawidłowa dezynfekcja powierzchni, przedmiotów czy skóry znacząco redukuje prawdopodobieństwo infekcji.
Dezynfekowanie dłoni za pomocą specjalistycznych preparatów – żeli i płynów, które bazują na przebadanych substancjach o działaniu biobójczym, przy zachowaniu min. 30 sekundowej procedury dezynfekcji, zapewnia skuteczność w redukcji nawet 99,99 procent drobnoustrojów.
Sterylizacja, czyli wyjaławianie, prowadzi do zabicia wszystkich mikroorganizmów. Pozwala także usuwać spory, tj. przetrwalnikowe formy grzybów i bakterii, które mogą przetrwać
w nieprzyjaznym środowisku. Jest to metoda, której poddaje się narzędzia i przyrządy. Przedmiot uznany jest za sterylny, jeżeli prawdopodobieństwo wystąpienia mikroorganizmu na jego powierzchni jest mniejsze niż 1 do miliona.